Twitter'da Mavi Tik Nasıl Alınır?

  • 10 Mart 2023

Sosyal mecra kullanımının günden güne artmasıyla her yeni günde yenilikler karşımıza çıkmaktadır. Twitter, globalde en çok kullanılan sosyal medya platformlarındandır. Twitter’ın tüm olayı kullanıcıların fikir ve düşüncelerini 280 karakterlik gönderiler paylaşarak dile getirmesidir. Bununla birlikte twitterda fotoğraf ve video gönderimi de yapılabilmektedir.

Twitter kullanıcılarının hesapları genel olarak gerçek hesap olsa da birçok sahte hesap da bulunduğunu söylemek mümkündür. Twitter, bu konuda genellikle kamuoyunun ilgisini çeken hesapların orijinal hesaplar olduğunu teyit için hesapların yanına mavi tik eklemektedir. Mavi tik kullanıcı isminin yanında yer alır ve hesabın güvenilir olduğunu da bildirir.

Kullanıcılar genel olarak Twitter’da mavi tikli hesapların ünlülere ait olduğunu düşünmektedir. Fakat mavi tik yalnızca ünlülere ve fenomenlere verilen bir şey değildir. Genellikle ünlüler mavi tik alabiliyor olsa da şahıslar dışında da mavi tik alabilen birçok kurum ve kuruluş hesabı bulunmaktadır.

blue

Twitter’da Kimler Mavi Tik Alabilir?

Öncelikle hesabın aktif olarak kullanılması gerekmektedir. Bu da her Twitter kullanıcısı mavi tik alamayacağı göstermektedir. Mavi tik alabilen hesaplar şunlardır;

* Spor ve e-spor faaliyetleri yürütenler

* Eğlence sayfaları

* Devlet kurumları

* Haber kuruluşları ve gazetecilik yapan kişiler

* Aktivistler, Ünlü kişiler ve organizatörler

* Şirket, marka ve kâr amacı gütmeyen kurumlar

Twitter’da Onaylı Hesapların Avantajları

Twitter hesaplarında mavi tik sahibi olan marka, e-ticaret siteleri ve şirket hesaplarının genel anlamda birçok avantajı bulunmaktadır;

* Mavi tik bu ilgili platformda doğrulandığınızın kanıtıdır.

* Mavi tik ile firmanın güvenilirliği artmaktadır.

* Onaylı bir hesabın takipçi kazanma ve daha fazla kişiye ulaşma olasılığı da artmaktadır.

* Twitter’da onaylı hesap marka bilinirliğinin artmasına olanak sağlamaktadır. Bu da, ekonomik olarak artışı beraberinde getirecektir.

Twitter’da Mavi Tik Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Twitterda mavi tik başvurusu yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Aksi halde twitter bu başvuruları kabul etmeyecektir.

* Mavi tik başvurusu yapacak olan kişilerin son 6 ayda Twitter hesaplarını tutarlı bir şekilde kullanmış olması gerekmektedir.

* Twitter’da mavi tik başvurusu yapacaksanız eğer Twitter’ın kurallarına uymanız gerekmektedir. Twitter kurallarını ihlal ettiğiniz saptandığı takdirde platform yetkilileri hesabınızın başvurusunu kabul etmeyecektir.

* Herhangi bir gurubu veya kişiyi hedef alan nefret söylemine yönelik içerikler üretmemek ve üretilen içerikleri yapmamak gerekmektedir.

twitterblue

Twitter’da Mavi Tik Almak İçin Yapılması Gerekenler

Twitter’da mavi tik almak isteyen kişilerin birkaç şart içinden 2 şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Twitter ilgili şartları Twitter etkinliği ve twitter dışı tanınmışlık adlı iki başlık altında toplamış ve mavi tik alacak olan kişilerin bu başlıklar altında bulunan 1'er tane unsuru tamamlamış olmasını istemektedir.

Twitter Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

* verification.twitter.com internet sitesine giriş yapın.

* Twitter tarafından oluşan mavi tik başvuru formunu doldurun.

* Hangi hesap için başvuru yapacağınızı seçin.

* Twitter’ın sizden istediği belgeleri sisteme yükleyin.

İlgili süreçleri tamamladıktan sonra Twitter hesabınız hakkında incelemelerde bulunacak ve hesabınızı onaylayıp onaylamama kararı verecektir. İlgili başvurunuzun sonucu Twitter tarafından sizlere mail olarak bildirilecektir.

Unutmayın ki Twitter şu an mavi tik başvurularını hala açmış değildir. İlgili başvuru tarihlerini öğrenmek için Twitter’ın duyurularını takip edebilirsiniz.

Ne aramak istersiniz?